CSR

CSR

Asociace v rámci CSR podporuje neformální romský taneční soubor Romani VOJA.

ROMANI VOJA

Soubor Romani Voja vznikl v průběhu května 2021 v rámci činnosti volnočasového střediska člena asociace neziskového spolku SERENDIPITY z.s. v Přerově s romskými dětmi. Po vzniku Asociace neváhala ani minutu a v rámci své CSR se rozhodla taneční soubor podporovat. Původní záměr volnočasových aktivit pro romské děti se týkal dětí pouze na 1. stupni ZŠ s obecně zaměřenými volnočasovými kroužky. Do volnočasových aktivit ale najednou začali docházet i děti starší, které se chtěly také zapojit. Jak ale zkrotit temperamentní dospívající „děti“ plné života a energie?

Naše romské volnočasové pracovnice paní Jana Pačajová a paní Marcela Bernátová přišly s nápadem tanečního kroužku. Ze začátku se nacvičovalo na hřišti. Nadšení dětí, rodičů i volnočasových pracovníků bylo obrovské.

Přerov – Sokolská zahrada 5.7.2021

Přerov – Sokolská zahrada 5.7.2021

Na fotografii jsou naše děti. Tak jak přišly za námi a chtěly „něco“ dělat. Jen ne sedění ve třídě, toho už mají dost ze školy 😊 A také jejich obrovský temperament, který způsobil, že zatímco děti se teprve rozjížděly, dospělí volnočasoví pracovníci už padali únavou. Jak zkrotit tuto skupinku, nepadnout přitom za vlast a zároveň dělat alespoň trochu smysluplnou práci? A co zkusit tance? Tedy ne ledajaké tance, ale ty pravé, romské tance!

A jak se takové tance tančí? Následovala praktická ukázka tanečních kreací, které nám předvedla studentka, dcera jedné z našich pracovnic. Donesly se reproduktory, pustila se hudba a začaly se nacvičovat první kroky. Následoval také přesun do jiných prostor, jelikož hlasitě puštěná hudba se v hustě osídlené oblasti příliš nelíbila. Dále jsme usoudili, že bude potřeba zajistit dětem kostýmy. Tedy především sukně. Pravé, romské sukně i s „cingrlátky“, bez toho to nebude to pravé ořechové. Sukně sehnal jeden obětavý romský děda až v Brně, kde je nám ušili.

A už začalo to správné nacvičování. Některé děti nevydržely a odešly. Na druhou stranu, jak se „sláva“ našeho tanečního kroužku šířila Přerovem, byl dostatek dalších zájemců. Nakonec se složení našeho kroužku ustálilo.

Letní amfiteátr Nový Jičín-Skalky 2021

Letní amfiteátr Nový Jičín-Skalky 2021

S dětmi jsme mimo tanců jeli i na výlet do ZOO, do Prahy, chodili na koupaliště. Asi nikdo by nevydržel nacvičovat v letním horku celý den. Jedna humorná historka z nácviku. Děti nacvičují, nacvičují a lektorům se to pořád nezdá. Pořád je to málo koordinované, jak můžou být děti vůbec taková dřeva. Navíc fňukají, že je horko a že už nemůžou. Ta dnešní mládež nic nevydrží! Nakonec je rozhodnuto, že jedna lektorka sama osobně předvede, jak se to má dělat. Ať děcka vidí, co dokáže starší generace. Navléká si na sebe sukni a s nadšením se vrhá do tanečních kreací. Ale, co to? Po 4 minutovém temperamentním tanci se nám lektorka také začíná zadýchávat. Vypadá to, že romské tance jsou náročné na kondici. Děcka mají škodolibou radost. Některé to dají najevo, některé se decentně v koutku můžou smíchy potrhat.

Nakonec se kroužek přesunul pod záštitu nově vzniklé organizace Asociace romských hudebních umělců v ČR. A děti začaly toužit po tom, aby jejich tančení viděl i někdo jiný, než pořád dokola jen jejich rodiče a lektoři. Takže bylo rozhodnuto, taneční soubor vystoupí na Mezinárodním romském festivalu Nový Jičín – Skalky 2021 http://www.romea.cz/cz/kalendar-akci/igor-kmeto-jan-bendig-nebo-dini-kosice-vystoupi-ne-mezinarodni-romskem-hudebni-festivalu-v-novem-jicine.

Bylo to docela odvážné rozhodnutí, na festivalu vystupují profesionální soubory a zpěváci, třeba i Jan Bendig. Neudělají tam naše děti ostudu? Vždyť nacvičovaly celou choreografii v kostýmech necelé 3 týdny před vystoupením.

Letní amfiteátr Nový Jičín-Skalky 2021

Letní amfiteátr Nový Jičín-Skalky 2021

Ostudu neudělaly. Naopak, najednou jako zázrakem se z rozjívených puberťáků stávají zodpovědní umělci. Mají důležitou roli a jsou si toho vědomi. Děti nás velmi mile překvapily, tohle jsme opravdu nečekali. Jejich nadšení a energie se přenesly i na jejich rodiče a lektory tance. Hodně potěší, když člověk vidí plody své práce.

Od září 2021 se náš taneční kroužek rozrostl o nové zájemce a nácvik probíhal 3x týdně. Vystupovat jsem bohužel moc nemohli, vzhledem k přetrvávajícím opatřením souvisejícím s COVID – 19 bylo hodně kulturních akcí zrušeno. Ale stihli jsme alespoň 16. 10. 2021 vystoupení na Romském plese v Přerově a 17. 2. 2022 jsme vystoupili v tělocvičně ZŠ Boženy Němcové v Přerově na Kulturní besídce pro žáky a pedagogy základní školy. Besídka měla velký úspěch a získali jsme pozitivní ohlasy jak od dětí, tak i od dospělých diváků.

Obrázek 1Taneční skupina Romani Voja 17.2.2022

Taneční skupina Romani Voja  17.2.2022

Kontakt

Kontakt

Asociace romských hudebních umělců v ČR z.s.
Boženy Němcové 1651/7, 750 02 Přerov

IČO: 10994769
Datová schránka: xcmbpfd

Kontaktní formulář

Pokud máte jakékoliv otázky ohledně našich služeb či techniky, neváhejte nás kontaktovat.